Niedziela, 26-01-2020
agrolajt.pl - logo menu

Sterczące czułki, purpurowe oczy – jak chronić się przed latającymi potworkami?

Dodano: 20-07-2019 10:17:27
agrolajt.pl - Sterczące czułki, purpurowe oczy – jak chronić się przed latającymi potworkami?

Muchy końskie właśnie rozpoczynają swoją największą aktywność w roku. Dokuczają nam w lipcu i w sierpniu. Łatwo je rozpoznać mają paski na tułowiu i są bardzo upierdliwe. Najgorzej jest przy rzekach i jeziorach, a także w stajniach i oborach.

Najniebezpieczniejsze są samice muchy końskiej, które są aktywne w ciągu dnia. Przyciąga je ciepło, wilgoć, ruch, świecąca powierzchnia i dwutlenek węgla. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta, by zdobyć niezbędną do złożenia jaj ilość krwi - czytamy na radiozet.pl

Przecinają skórę i piją krew, może być to bardzo bolesne. Później czeka nas swędzenie, opuchlizna i stan zapalny, a nawet podwyższona temperatura ciała. Stan ten może się przedłużać. Trwa od 4-15 dni.

Po ukąszeniu trzeba powstrzymać się od drapania miejsca rany. Można je schłodzić kostkami lodu. Na rumień można też stosować okłady z rumianku, zsiadłego mleka lub śmietany. Pomoże , jeśli po ukąszeniu wypijemy wpano.

Przed muchami ochroni nas odzież z długimi rękawami i nogawkami. W domu najlepiej stosować siatki w oknach. Można także zakupić środki z permytryną. Zabezpieczają one przed atakami much, odstraszając je i zmuszając do ucieczki. Według badań skuteczna jest kocimiętka. Można ją posadzić w ogrodzie, ale najlepiej zrobić z niej olejek. W tej formie odstrasza końskie muchy na 3 godziny.

K. K.

Źródło: radiozet.pl

Dodaj komentarz

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję