Czwartek, 21-11-2019
agrolajt.pl - logo menu

Plaga much owocówek, jak z nimi walczyć?

Dodano: 17-08-2019 14:42:36
agrolajt.pl - Plaga much owocówek, jak z nimi walczyć?

Kieliszek z płynem do mycia naczyń, mentolowa świeczka- to niektóre z rad, które przesyłacie do redakcji AGROlajt.pl

To okres lata, w którym życie uprzykrzają setki małych muszek. Najbardziej ciągną do owoców, stąd ich nazwa muszki owocówki. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie, potrafią wlecieć do szafek, a nawet do lodówki.

Pułapki

Na rynku dostępne są pułapki na muszki owocówki, które można kupić za kilkanaście złotych. Muchy są wabione przez specjalny zapach do pojemnika, ale nie mogą z niego wylecieć. Jednak, kiedy nie mamy czasu ich kupić czas na domowe metody.

Fuj!

Muszki owocówki nie tylko obsiadają owoce i warzywa, ale także potrafią przykleić się do kieliszka po winie czy do otwartego słoika z dżemem.Muszki składają tam jaja, a żywią się gnijącymi mikroorganizmami. Mogą przenosić brud i drobnoustroje. Jeśli najpierw buszowały w śmietniku, a później zasiadły na krojonej pomarańczy.

Domowe sposoby

Pierwszą zasadą jest chowanie wszystkich potencjalnych smakołyków dla muszek. Można owinąć je w folię, zamknąć w pudełku. Włożyć do lodówki lub szafki.

Muszki można usmażyć puszczając na nie strumień gorącego powietrza z suszarki do włosów. Skuteczną metodą jest także wykorzystanie odkurzacza i po prostu sprzątnięcie natrętów.

Pomogą także świece i olejki eteryczne o zapachu mentolu. Można wykorzystać też ponadczasowy lep na muchy. Taką pułapkę można przygotować samemu. Wystarczy kawałek kartonu, który posmarujemy miodem, syropem klonowym i octem. Możemy też przygotować słoiczek z kawałkami owoców, owinąć go folią i zrobić w niej małe dziurki. Muchy świetnie poradzą sobie z dostaniem się do owoców, ale będą miały problem z wydostaniem się.

K. M.
 

Dodaj komentarz

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję