Środa, 18-12-2024
agrolajt.pl - logo menu

Porządki w administracji centralnej: Kołodziejczak zwolniłby 1/3 urzędników

Edytowano: 14-12-2024 09:28:39
agrolajt.pl - Porządki w administracji centralnej: Kołodziejczak zwolniłby 1/3 urzędników

"Twierdzą, że odpowiadają za wszystko, a tak naprawdę nikt nie odpowiada za nic."

 

Michał Kołodziejczak nie szczędzi słów krytyki wobec polskich urzędów. W ocenie wiceministra panuje w nich chaos, a nadwyżka pracowników administracji stanowi poważne obciążenie dla budżetu państwa.

 

Dublowanie pracy i mechaniczne powtarzanie czynności

Kołodziejczak zwraca uwagę, że w samym Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatrudnionych jest ponad 900 osób. Według niego to o 1/3 pracowników za dużo.

 

"Zgłaszam na bieżąco moje uwagi, jeśli chodzi o zarządzanie kadrami. Według mnie obecny układ jest bardzo trudny do sterowania."

 

W opinii wiceministra taki stan rzeczy prowadzi do dublowania zadań przez urzędników i mechanicznego wykonywania przez nich obowiązków.

 

Kołodziejczak mówi, co myśli, i jest w tym konsekwentny

Michał Kołodziejczak nie boi się konsekwencji swoich słów. W rozmowie z Radio Plus wyznał, że w Ministerstwie nikt nie musi go witać z kwiatami.

 

"Na balkonie mam już własny ogródek z kwiatami, które sam hoduje."

 

Odchudzanie gabinetu przez Donalda Tuska

Wiceminister Kołodziejczak nie jest sam. Premier Donald Tusk również dostrzega problem nadwyżki urzędniczej i zapowiada zmiany w podległej mu strukturze, która liczy aż 26 ministrów.

 

page1image47553648

 

Mocne cięcia po 8 latach rządów PiS

Według Kołodziejczaka administracja centralna w Polsce wymaga głębokich reform. Obecnie proces podejmowania decyzji w polskich urzędach jest powolny, a niektóre sprawy są wstrzymywane, co w dużej mierze wynika z zaniedbań poprzedniego rządu.

 

Argentyna przykładem

Jako przykład wiceminister rolnictwa wskazuje reformy przeprowadzone w Argentynie. Obecny prezydent Javier Milei zlikwidował 13 ministerstw i zredukował zatrudnienie o 13 tysięcy pracowników. W efekcie inflacja w kraju spadła z 25% do zaledwie 2%

 

"Odchudzenie administracji, szybkie cięcia, zliberalizowanie przepisów, zrezygnowanie z niektórych regulacji."

 

Michał Kołodziejczak zaznacza potrzebę wprowadzenia podobnych zmian w Polsce. Zdaniem wiceministra takie działania odciążyłyby budżet państwa i znacząco usprawniły funkcjonowanie administracji centralnej.

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję