Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

Kapustę pod Toruniem może zalać g...o z Wisły! - ostrzega Ardanowski

Dodano: 31-08-2019 01:17:27
agrolajt.pl - Kapustę pod Toruniem może zalać g...o z Wisły! - ostrzega Ardanowski

Awaria kolektorów oczyszczalni ścieków w Warszawie może być powodem skażenia upraw. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wskazuje nawet konkretne – to może być kapusta pod Toruniem. O tych przypuszczeniach opowiedział w Telewizji Republika. Oprócz tego rolnicy mogą stracić łąki na pasze, a ryby łowione przez wędkarzy już teraz nie nadają się do jedzenia!!

 

Skażenie upraw

To może być ogromny cios dla rolników. Mogą oni stracić łąki, które wykorzystują jako pasze dla zwierząt. Nie powinni ich wykorzystywać, zanim nie pojawią się konkretne badania. Kto za to zapłaci? - pyta minister Ardanowski i uważa, że awaria może spowodować dramatyczne spustoszenie. To są zmiany, które będą usuwane z przyrody, w sposób naturalny, jakiegoś rozkładu prawdopodobnie przez dłuższy czas. Dodatkowo stracą wędkarze, bo ryby na pewno nie będą nadawały się do jedzenia. A może nawet pozdychają!!

„Ta zanieczyszczona woda z Wisły która będzie się przemieszczała do Bałtyku (…) to może być powodem skażenia upraw położonych wzdłuż Wisły, co rolnicy mają z tym zrobić? Kto za to zapłaci? Co z tymi produktami? Przecież może się okazać, że one nie będą się nadawały do spożycia.”- snuje swoje wizję Ardanowski w TV Republika. Ale odpowiedzi brak. Czy minister wypłaci odszkodowania za stracone uprawy? Tego nie wiemy.

 

Gówno zaleje Unisław i Chełmno?

Minister wskazuje konkretnie na tereny, które są szczególnie zagrożone zalaniem ściekami. Utrzymuje, że to właśnie okolice Torunia ucierpią najbardziej, bo to w dolinie Wisły uprawia się dużo warzyw, ze względu na rodzaj gleb i większą wilgotność. Szczególnie zagrożone są pola między miejscowością Unisław, a Chełmnem. Pokrzywdzone mogą być całe wsie!!

„Na przykład te duże uprawy warzyw między Toruniem, w okolicach Unisławia. To są całe wsie. Całe wsie wyspecjalizowane w uprawie kapusty i warzyw kapustnych. A jeżeli to wszystko G... za przeproszeniem wyleje się z Wisły i to wszystko skazi te pola, kto pokryje te wszystkie straty? A Trzaskowski ma dobre samopoczucie i mówi, że to PIS nakręca atmosferę, a on się nie w żaden sposób nie czuje winien.” - mówi Ardanowski.

Katastrofa w Warszawie

We wtorek doszło do awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do nowoczesnej oczyszczalni „Czajka”. Następnego dnia zepsuł się drugi kolektor. W wyniku awarii trzeba było zrzucić ścieki do Wisły. Dostaje się tam 3 tysiące litrów nieczystości na sekundę!

Służby odradzają zbliżania się do rzeki, picia z niej wody, a także używania jej przez rolników do pojenia zwierząt i nawadniania upraw.

K.K

Dodaj komentarz

Komentarze

Sensacja rewelacja 31-08-2019 19:53:50

Gówno prawda

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję