Środa, 12-08-2020
agrolajt.pl - logo menu

Kilkanaście lat okradali rolników - grupa przestępcza wpadła!

Dodano: 20-05-2020 14:01:06

CBŚP

agrolajt.pl - Kilkanaście lat okradali rolników - grupa przestępcza wpadła!

Kradli i włamywali się najczęściej do wielkich gospodarstw rolnych oraz do hurtowni z chemią rolną. Ginęły środki ochrony roślin czy materiał siewny. Działali na terenie Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Funkcjonariusze CBŚP znaleźli u nich niebezpieczne przedmioty i narkotyki.

Straty to miliony złotych

Członkowie rozbitej grupy podejrzani są o kradzieże z włamaniami do hurtowni, gospodarstw rolnych, a nawet bankomatów. Ich łupem oprócz pieniędzy, padały głównie środki ochrony roślin i materiał siewny. Na trop grupy, mogącej działać nawet na przestrzeni kilkunastu lat, wpadli policjanci CBŚP i KWP w Olsztynie wspólnie z Pomorskim Wydziałem Prokuratury Krajowej. Według wstępnych szacunków straty to co najmniej 1,5 miliona złotych.

Mieli karabiny, amfetaminę i nasiona kukurydzy

CBŚP informuje, że w minionym tygodniu policjanci przeprowadzili działania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, podczas których zatrzymali 8 osób, w wieku od 38 do 45 lat.

Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania i użytkowania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli trzy jednostki nielegalnej broni palnej długiej, w tym jedną z tłumikiem, 60 sztuk amunicji ostrej karabinowej, ponad 6 kg marihuany oraz amfetaminę i MDMA.

Zabezpieczono także przyrządy mogące służyć do ważenia i porcjowania narkotyków, telefony komórkowe, karty SIM, odzież roboczą, łomy i inne narzędzia. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli także hurtowe ilości środków ochrony roślin i dwie palety nasion kukurydzy, tj. towar mogący pochodzić z przestępstwa. Zabezpieczono również prawie 70 tysięcy złotych.

Grożą im lata w więzieniu

Prokurator przedstawił siedmiu  zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin. Dodatkowo niektórzy podejrzani usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji czy obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Łącznie podejrzanym przedstawiono 43 zarzuty. Grozi im 15 lat pozbawienia wolności, grzywna i przepadek majątku pochodzący z przestępstwa.

Kto od nich kupował?

Sprawa jest rozwojowa, śledczy sprawdzają m.in. czy podejrzani nie mają innych przestępstw na swoim koncie. Policjanci analizują sprawy kradzieży z włamaniami, w których występuje podobny sposób działania. Ustalają także kto był odbiorcą skradzionego towaru w hurtowych ilościach.

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję