Środa, 19-06-2024
agrolajt.pl - logo menu

Grzybiarze mogą roznosić ASF. Apel Głównego Lekarza Weterynarii.

Edytowano: 08-09-2019 11:14:38

wetgiw.gov.pl

agrolajt.pl - Grzybiarze mogą roznosić ASF. Apel Głównego Lekarza Weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do  grzybiarzy o zachowanie tzw. "bezpieczeństwa biologicznego" podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF). 

"W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje  o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska)."

W oficjalnym komunikacie GLW, zwraca się do hodowców oraz ich rodzin o powstrzymanie się od grzybobrania w tym roku:

"Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji."  

Osoby zbierające grzyby powinny zachować zasady odpowiedzialności biologinczej także w sytuacji znalezienia zwłok padłego dzika. Nie należy wówczas do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków. O fakcie natknięcia się na padłego dzika, należy natychmiast powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

anty rząd 08-09-2019 14:58:05

Śmiech na sali! nie ma żadnego ASF!!!

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję