Środa, 12-08-2020
agrolajt.pl - logo menu

ASF znów w natarciu! Nowe ogniska na ziemi lubelskiej i lubuskiej!

Edytowano: 31-07-2020 14:04:42
agrolajt.pl - ASF znów w natarciu! Nowe ogniska na ziemi lubelskiej i lubuskiej!

Ostatni tydzień przyniósł 8 ognisk ASF! 16 ognisko choroby wykryto w gospodarstwie rodzinnym utrzymującym 20 świń w miejscowości Trzęsiny w woj. lubelskim. Kolejne gospodarstwo poszkodowane przez chorobę hodowało 19 świń w Nietkowie w Lubuskiem. Wszystkie zwierzęta zostały zabite.

 

Rząd zamyka oczy

 

Rządzący jeszcze kilka dni temu podczas sprawozdania w Sejmie chwalili się, że sytuacja bardzo się poprawiła i jest mniej przypadków choroby. Minister Środowiska Michał Woś przypisywał zasługi myśliwym. Z rządowych danych wynika, że liczba ognisk zmniejszyła się o 60 proc.

 

A jaka jest PRAWDA?

 

Pisaliśmy tu

https://agrolajt.pl/informacje/asf-w-odwrocie-a-jaka-jest-prawda-267

 

Chodzi o to, że ognisk jest mniej, ale zwiększa się liczba zabijanych świń, poszerza się teren restrykcji, rolnicy tracą coraz więcej pieniędzy. Przede wszystkim ASF spowodował, że w Polsce jest coraz mniej gospodarstw z trzodą chlewną. W naszym kraju od początku choroby zniknęło przynajmniej 90 tysięcy gospodarstw produkujących trzodę chlewną.

 

Pozorne zmiany

 

Główny Lekarz weterynarii opublikował rozporządzenie, które ma wprowadzać pewne ułatwienie dla producentów trzody chlewnej. Zmiana wprowadza zasadę, że jeśli rolnik spełni restrykcje bioasekuracji, nie trzeba wykonywać badań laboratoryjnych przed wywozem świń z terenów objętych ograniczeniami. To między innymi ogrodzenie, podział chlewni na strefy (czystą i brudną), utwardzone podjazdy do gospodarstwa, środki i konstrukcje do dezynfekcji. To 9 stron wymagań.

Rolnicy twierdzą, że mało kto dostosuje swoje gospodarstwo do tak wymagających zasad.

 

„Aby dostosować się w wielu przypadkach najłatwiej zburzyć gospodarstwo i wybudować od nowa.” - mówi nam rolnik z Lubelszczyzny Jarosław Wojtaszak.

 

"Wąska działka na której jest gospodarstwo, nie ma możliwości rozgraniczyć strefę czystą od brudnej, bo i tak ledwo jest miejsce na jedną dużą bramę" - dodaje producent trzody chlewnej Andrzej Waszczuk.

 

A.S.

 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję