Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Lobbyści znaleźli narzędzie do zwalczania rolników?!

Dodano: 05-02-2020 00:07:56
agrolajt.pl - Lobbyści znaleźli narzędzie do zwalczania rolników?!

Dziwny pomysł w Parlamencie Europejskim. Podatek od mięsa. Godzi jak nóż w interesy rolników hodujących zwierzęta i konsumentów, którzy w codziennej diecie potrzebują białka. Czy to efekt działania lobbystów reprezentujących fabryki sztucznego mięsa, które niebawem mają zostać uruchomione? A może to pomysł producentów dochodowej branży vege?

Czy troska o środowisko stała się narzędziem do eliminacji produkcji mięsnej?

Bruksela jest stolicą Unii Europejskiej, ale jest także stolicą europejskiego lobbingu. Oficjalnie w Parlamencie Europejskim jest zarejestrowanych 3,2 tys. lobbystów, nieoficjalnie mówi się, że może ich być nawet 30 tysięcy.  Reprezentują oni różne korporacje, które wpływają na prawo stanowione w UE. Czy to oni stoją za nowym pomysłem Parlamentu Europejskiego, który ma dotyczyć wprowadzenia podatku od mięsa? Tłumaczenie wprowadzenia takiego podatku jest mgliste:  

- Nadszedł czas, abyśmy podjęli zdecydowane działania w zakresie polityki dotyczącej wpływu białka zwierzęcego na środowisko, którego cena jest sztucznie utrzymywana na zbyt niskim poziomie przez zdecydowanie zbyt długi czas. Mamy tu rozwiązanie, które jest sprawiedliwe dla rolników i wspiera przejście na system żywności oparty w większym stopniu na roślinach, którego tak pilnie potrzebujemy, jeśli poważnie myślimy o łagodzeniu zmian klimatu – podaje Philip Mansbridge, dyrektor ProVeg International w Wielkiej Brytanii, jednego z członków Koalicji TAPP.

Co wynika z tej wypowiedzi?

Ni mniej, ni więcej, można to wytłumaczyć tak: w szczytnym celu, (troska o środowisko, a jakże!) podniesiemy Wam ceny mięsa, bo chcemy, abyście spożywali więcej produktów pochodzenia roślinnego niż mięsa i przy tym jeszcze myśleli, że ratujecie planetę przed katastrofą. W praktyce: dzięki temu będzie zredukowana produkcja mięsa.

Pytanie o wolność i podstawowe prawa rynku

Po pierwsze, dlaczego przez paskudne narzędzie, jakim jest cena człowiek ma być zmuszany do wyboru spożywania roślin zamiast mięsa? Wiadomo, biedniejszy jak zawsze będzie na straconej pozycji, bo kupi to, co jest tańsze, a bogatego będzie stać na droższy produkt mięsny (spokojnie, o środowisko zatroszczą się biedni!).

Zatem o jakiej sprawiedliwości mówi cytowany dyrektor ProVeg Interntional (zwróć uwagę na nazwę: P-r-o-V-e-g)? Bo rachunek jest bardzo nierówny, patrząc gołym okiem: za rzekomą troskę o ekologię zapłacą biedni, nie bogaci (tak jak futer z prawdziwych zwierząt też nie kupują biedne klientki tylko raczej zamożne).

Po drugie, gdzie tu jest miejsce na niewidzialną rękę rynku? Przecież nic innego jak zapotrzebowanie reguluje podaż i ceny. A tu mamy do czynienia ze sztuczną regulacją ceny mięsa (prawie jak za komuny!) tylko po to, aby zmniejszyć jego produkcję. Znowu ucierpią na tym rolnicy, i to ci najsłabsi, którzy nie mają etatowych lobbystów w Brukseli ani ochrony wielkich korporacji.

Czemu to służy?

Sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest kuriozalna, toteż warto by pomyśleć, co się za tym kryje. Być może chodzi o to, aby wyeliminować tradycyjne mięso z rynku na rzecz  sztucznego „mięsa” z probówek, o czym poinformowała ostatnio firma Memphis Meat z USA. Trzeba śledzić dalszy rozwój wydarzeń, by przekonać się, o co chodzi z tą naglą chęcią zabicia produkcji mięsa. Czyje interesy za tym stoją i kto z opisanej sytuacji uzyska najwięcej korzyści?

Joanna Kowalczyk

Dodaj komentarz

Komentarze

j-23 05-02-2020 18:38:05

Jaka ochrona Kasa i jeszcze raz kasa i tyle

Patrota 05-02-2020 17:24:26

Zagłada ludzkości w głowie się nie mieści co się dzieje na świecie

Zdzisław. 05-02-2020 10:25:05

Polexit i własne prawo rozwiąże problem! Inaczej to jest jak walka z wiatrakami.

darek 05-02-2020 09:38:27

Ptasia grypa ,ASFu świń już nie długo pryszczyca u krów , to wszystko wiąże się z wprowadzeniem sztucznego mięsa

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję